Haber

12 yılda bir ilk: İran Cumhurbaşkanı’nın Suriye’deki Genel Sekreteri

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmek üzere başkent Şam’a gitti. Cumhurbaşkanı’nın ziyareti, Suriye iç savaşının patlak verdiği 2011 yılından bu yana İran’dan Suriye’ye cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret.

Suriye devlet haber ajansı SANA’ya göre, Şef, siyasi ve ekonomi bakanlığından bir heyet eşliğinde iki günlük resmi bir ziyaret için Şam Uluslararası Havalimanı’na geldi.

BAKANI İÇİN RESMİ HOŞGELDİNİZ TÖRENİ

Suriye Devlet Başkanı Esad, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi resmi karşılama töreninde kabul etti. İki ülke milli marşlarının okunmasının ardından Esad ve İbrahim Reis, iki resmi heyet üyeleriyle el sıkıştı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin heyetinde, Yollar ve Şehircilik Bakanı Mehrdad Bazarbas, Savunma Bakanı Mohammad Rıza Ashtiyani, Petrol Bakanı Cevat Oci, İletişim Bakanı İsa Zari Bur, Cumhurbaşkanlığı Ofisinden Gulam Hussein Ismaili, Abbas Kalro, İslami Danışma Kurulu temsilcisi ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşler Yardımcısı Mohammed Jamshidi.

Ne oldu?

Suriye hükümetine yakın üst düzey bir yerel kaynak Reuters’e yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 28 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret edeceğini ve Suriye iç savaşının başladığı 2011’den bu yana ülkeyi ziyaret eden ilk İran cumhurbaşkanı olacağını duyurdu.

Suriyeli kaynak, bu ziyarete Suudi Arabistan ile İran’ın son dönemde yakınlaşmasının ve Arap ülkelerinin Suriye’ye yönelik izolasyon politikasının yumuşamasının neden olduğunu belirtti.

Hükümete yakın Suriye gazetesi El Vatan konuyla ilgili haberinde, Cumhurbaşkanı’nın Suriye ziyaretinin iki gün süreceğini ve bu kapsamda özellikle ekonomik işbirliği yönünde bir dizi anlaşmanın imzalandığını yazdı. imzalanacaktı. (DIŞ HABERLER)

haber-ahlat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu