Haber

CERRAHPAŞA İLAÇ’TA TAHLİYE BAŞLADI

İSTANBUL’un en önemli hastanelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın kapalı olan bölümlerinde tahliye başladı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, ‘Bu karardan sonra şu anda hasta kabul edemiyoruz. Mevcut yatan hastalarımızı da çevredeki hastanelere sevk ediyoruz. 112’ye ulaşarak ağır bakımdaki hastalarımızın sevkini sağlamaya çalışıyoruz.”

Üniversitenin inşaat fakültesi öğretim üyeleri, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa yerleşkesindeki tüm yapıları inceledi. Yaptıkları değerlendirmeler sonucunda dahili ve cerrahi bilimleri içeren toplam 17 farklı binadan oluşan monoblok binalar, yemekhane ve öğrenci yurdu binalarının, hizmeti güvenli bir şekilde yerine getirecek güvenlik seviyesinde olmadığı, riskler. Dün alınan kararla dahili ve cerrahi bölümler için toplam 800 hasta yatağı, 32 ameliyathane, ağır bakım, kemik iliği ve diyaliz üniteleri, karaciğer ve böbrek nakil merkezi, ayaktan sağlık hizmeti veren 117 ünite ve üniteler, ileri robotik cerrahi merkezi , endoskopi üniteleri, ileri düzey, üst düzey girişimsel ve tanısal görüntüleme üniteleri ile tüm erişkin ayaktan ve yatan hasta kabulleri ve tüm ameliyatlar durduruldu.

‘KRİZİN İÇİNDEYİZ’

Kapalı bölümlerde bugün hasta tahliye ve sevk işlemleri başladı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, ‘Şu anda sıkıştık ve krizdeyiz. Bu karardan sonra şu an hasta kabul edemiyoruz. Mevcut yatan hastalarımızı da çevredeki hastanelere sevk ediyoruz. Ağır bakımdaki hastalarımız için 112’ye ulaşıp sevklerini sağlamaya çalışıyoruz. Bu bölge 2008 yılında monoblokta güçlendirildi, güçlendirilmeyen sadece bir kısmı kaldı, biz de güçlendirdik. Ancak 2008’deki güçlendirme kriterleri, deprem yönetmeliği ve 2023’teki yönetmeliğe göre çok farklı. “Şu anda bilim adamları bize riskli olduğunu söylediğinde, yıpranmış bir yerde insanımızı çalıştırmamız mümkün değil. riskli olduğu bildirildi” dedi.

“11 YILDIR BU HASTANEDEYİM, ANILARIMIZ VAR”

Asistan doktor Mehmet Enes Can, ‘Depremden sonra 8 Şubat’ta bize gelen depremzedeler oldu. Bu hastaların sevklerini başlattık. 2-3 hastamız kaldı. Diğer servislerde yatan hastalarımız da sevk ediliyor, çok az hasta kaldı” dedi.

Doktor Muhammet Mustafa Deniz, ‘Ben buradan mezunum, 11 yıldır bu hastanedeyim. Anılarımız var, böyle olmasını istemezdik ama inşallah bir an önce yıkılıp kampüs içinde çok güzel bir yapılanmaya kavuşacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu